AISI 304 ve AISI 430 Paslanmaz Çeliklerin TIG, MIG ve Örtülü Elektrod Ark Kaynağıyla Birleştirilebilirliğinin Araştırılması


Creative Commons License

Kaya Y.

Journal Of The Faculty Of Engineering And Architecture Of Gazi University, cilt.25, ss.549-557, 2010 (SCI Expanded İndekslerine Giren Dergi)

  • Cilt numarası: 25 Konu: 3
  • Basım Tarihi: 2010
  • Dergi Adı: Journal Of The Faculty Of Engineering And Architecture Of Gazi University
  • Sayfa Sayıları: ss.549-557

Özet

Bu çalışmada, 3 mm kalınlığında AISI 304 ostenit paslanmaz çelik levha ile aynı kalınlıkta AISI 430 ferritik paslanmaz çelik levhalar TIG (Tungsten Inert Gas), MIG (Metal Inert Gas) ve Örtülü elektrod ark kaynak yöntemleri ile birleştirilmiş ve birleştirilen malzemelerin çekme dayanımı, çentik darbe dayanımı, mikrosertlik ve mikroyapı özellikleri incelenmiştir. Çekme testleri sonucunda tüm numunelerde kopma birleştirmenin ferritik paslanmaz çelik esas metal tarafında ve kaynak metaline yakın olan Isı Tesiri Altındaki Bölge (ITAB)’ de gerçekleşmiştir. Kaynaklı bağlantılarda en yüksek çekme dayanımı ise TIG kaynağı ile birleştirilmiş bağlantılardan elde edilmiştir. Çentik darbe testlerinde, TIG ve MIG kaynağı ile birleştirilmiş bağlantıların çentik darbe kırılma enerjileri, ark kaynağı ile birleştirilmiş bağlantılardan yüksek ölçülmüştür. Mikrosertlik testleri sonucunda, tüm kaynak yöntemlerinde en yüksek sertlik değeri AISI 430 ferritik paslanmaz çelik esas metal tarafında kaynak metaline yakın olan ITAB’ da ölçülmüştür. Mikroyapı incelemelerinde, AISI 430 ferritik paslanmaz çeliğin ITAB bölgesinde belirgin bir tane irileşmesinin meydana geldiği tespit edilmiştir. 

In this study, AISI 430 ferritic stainless steel and AISI 304 austenitic stainless steel sheets with 3 mm thickness were joined by Tungsten Inert Gas (TIG), Metal Inert Gas (MIG) and shielded metal arc welding methods. Mechanical properties of the welded samples were investigated in terms of tensile strength, notch impact strength, microhardness and microstructure. The results of the tensile test indicated that fracture occurred at the HAZ of the ferritic stainless steel side in the all samples. The highest tensile strength in welded samples were obtained in the samples joined with TIG welding. According to the notch impact test, impact energy of the samples joined with TIG and MIG is higher than that of the samples joined with shielded metal arc welding. Microhardness test showed that the highest hardness was obtained in the HAZ at the AISI 430 stainless steel for all welding condition used in this work. According to microstructure investigation, it was observed that grain growth occurred in the HAZ of the AISI 430 ferritic stainless steel.