AISI H13 Sıcak İşTakım Çeliğinin İşlenmesinde Yüzey Pürüzlülüğünün Araştırılması ve İstatistiksel Proses Kontrol Metodunun Uygulanması.


ZEYVELİ M.

https://dergipark.org.tr/erciyesfen, cilt.26, ss.379-386, 2010 (Hakemli Üniversite Dergisi)

  • Cilt numarası: 26 Konu: 4
  • Basım Tarihi: 2010
  • Dergi Adı: https://dergipark.org.tr/erciyesfen
  • Sayfa Sayıları: ss.379-386

Özet

Bu çalışmada, endüstride kalıpçılıkta çok kullanılan, ısıl kararlılığı ve tokluğu yüksek AISI H13 sıcak iş takım çeliğinin işlenmesinde, kesme hızı ve ilerleme hızının yüzey pürüzlülüğüne etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Altı farklı kesme hızı (70, 100, 130, 160, 190, 200 m/dak.) ile üç farklı ilerleme hızı değerinde (0,05, 0,1, 0,15 mm/dev) ve sabit bir kesme derinliğinde (1mm) deneyler yapılmıştır. Deneyler tornamla yöntemiyle ve kaplanmış sementit karbür kesici takımlar kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan ilerleme hızının artması ile yüzey pürüzlülüğünün arttığı görülmüştür. Kesme hızının artması ise yüzey pürüzlülüğünde yine artışa neden olmuştur. Kesme hızına bağlı olan artış ilerleme hızına oranla daha düşük olmuştur. İşleme parametrelerine ve yüzey pürüzlülüğü değerlerine İstatistiksel Proses Kontrol (İPK) metotları uygulanmış ve analizleri yapılmıştır. İPK metoduna göre seçilen ilerleme hızı değerlerinde elde edilen yüzey pürüzlülüğü için işlem kontrol dışındadır. Seçilen kesme hızlarına bağlı olarak elde edilen yüzey pürüzlülüğünün ise dengeli ve prosesin kontrol altında olduğu görülmüştür.

In this study, the influence of cutting speed and feed rate on workpiece surface roughness was investigated experimentally when machining AISI H13 hot work tool steel which is widely used in mould and die making and characterised by its good thermal stability and high toughness. The machining tests were carried out through turning at six different cutting speeds (70, 100, 130, 160, 190 and 200 m/min), three different feed rates (0.05, 0.1 and 0.15 mm/rev) and at a constant depth of cut (1 mm). Coated cemented carbides were used as cutting tool. The obtained results showed that increasing feed rate increased the workpiece surface roughness values. Increasing cutting speed also increased the surface roughness values. However, the rate of increase with increasing cutting speed was found to be lower than that with increasing feed rate. Statistical Process Control (SPC) was applied to the machining parameters and the surface roughness values and their results were analysed. The surface roughness values obtained for the feed rates selected based on the selected SPC method were out control. However, the surface roughness values for the selected cutting speeds were found to be stable and the process was found to be within the control.